Na co zwrócić uwagę przy zakupie lawety?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lawety?

Laweta to środek transportu, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej funkcjonalność sprawia, że jest ona w stanie w pełni bezpiecznie przewozić pojazdy, w szczególności w sytuacji, w której doszło do nagłego wypadku. Laweta to także niezbędny element wyposażenia firm specjalizujących się w prowadzeniu komisów samochodowych. Na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie?

Laweta idealna — czyli jaka?

Kupując lawetę, skupić należy się na jej parametrach technicznych oraz jakości materiałów wykorzystanych do jej produkcji. Każdy środek transportu tego typu powinien być wyposażony w stosowne zabezpieczenia zapewniające bezpieczny przewóz pojazdu. Mowa tutaj między innymi o solidnych mocowaniach do kół, które unieruchomią transportowany samochód w taki sposób, by nie zsunął się on z przyczepy w czasie jazdy. Lawetę warto wyposażyć w dodatkowy sprzęt, taki jak chociażby wyciągarka. Pozwala ona bowiem wydobyć samochód z trudno dostępnego miejsca typu rów. Przed zakupem należy sprawdzić poszczególne jej elementy. Idealny pojazd tego typu to taki, który posiada mocne stawy, a jego rama wykonana została z solidnej stali. Konstrukcja lawety musi być w stanie wytrzymać nacisk przewożonego pojazdu, zachowując swój pierwotny kształt. Taki środek transportu powinien być również odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. W związku z tym, poszczególne jejgo elementy pokryte powinny być lakierem czy cynkiem hutniczym gwarantującymi odporność na korozję.

Rodzaje lawet

Przed zakupem lawety warto zastanowić się, jakie dokładnie funkcje ma ona spełniać. Znacząca część dostępnych na rynku przyczep tego typu przeznaczona jest do przewozu samochodów osobowych. Spotkać można się zarówno z lawetami w formie przyczepy, które są bardziej praktyczne oraz mobilne, jak i tymi połączonymi w całości z autem (określa się je również mianem autolawet). Drugie z nich są powszechnie wykorzystywane przez firmy specjalizujące się świadczeniem usługi, jaką jest pomoc drogowa Słubice. Poza lawetami pojedynczymi, do wyboru mamy także dwupoziomowe, które umożliwiają przewóz nawet kilkunastu samochodów równocześnie. Najważniejsza kwestia to dopasowanie formy lawety do auta, przez który będzie ciągnięta (szczególną uwagę zwrócić powinno się tutaj między innymi na moc silnika) oraz rodzaju transportowanych pojazdów. Przed rozpoczęciem użytkowania lawety, zapoznać należy się z prawnymi aspektami powiązanymi z jej użytkowaniem.

Dodaj komentarz