Kiedy wybrać się do gastrologa?

Kiedy wybrać się do gastrologa?

Problemy z przewodem pokarmowym często wymagają pomocy gastrologa. Co prawda czasami możemy cierpieć na drobną niestrawność lub zmagać się z niewielkim zatruciem. Wówczas jednak porada lekarza pierwszego kontaktu wystarczy, by po paru dniach zupełnie wyzdrowieć. Gdy jednak pojawią się częste bóle brzucha, biegunki, nudności, zatwardzenia czy wzdęcia, wizyta u gastrologa okaże się jedynym i koniecznym rozwiązaniem.

Czym zajmuje się gastrolog?

Gastroenterologia to dziedzina medycyny badająca nieprawidłowości i choroby układu pokarmowego: przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, dróg żółciowych, jelit i odbytu. Zarówno profilaktyką, jak również diagnostyką i leczeniem zajmuje się gastrolog. O jego specjalistycznej pomocy warto pomyśleć wtedy, gdy problemy z przewodem pokarmowym są częste i nieprzyjemne. Mogą one bowiem oznaczać poważniejsze choroby wymagające specjalistycznej diagnostyki i leczenia. Szczególnie niepokojące objawy to: nagła utrata wagi, krew widoczna podczas oddawania stolca, przewlekłe bóle brzucha oraz częste biegunki, wymioty, zaparcia czy wzdęcia.

Na czym polega diagnostyka gastrologiczna?

Aby stwierdzić przyczynę dolegliwości, gastrolog musi wykonać szereg badań. Do najbardziej popularnych i najczęściej zalecanych należą: kolonoskopia, gastroskopia Międzyrzec Podlaski, USG, badania krwi, RTG, rezonans i badanie per rectum. Choć u wielu pacjentów wzbudzają one poczucie strachu i niepokoju, to jednak przy prawidłowym badaniu nie okazują się bolesne. Można je również przeprowadzić pod narkozą.

Jak wygląda leczenie u gastrologa?

Najczęstszą metodą leczenia chorób układu pokarmowego jest stosowanie odpowiedniej farmakoterapii polegające na odpowiednim dobraniu i podawaniu leków. Zdarza się również, że gastrolog zleci pacjentowi stosowanie odpowiedniej diety, co zwykle wspomaga proces leczenia. Jedynie poważniejsze choroby wymagają pobytu w szpitalu i wykonania zabiegu operacyjnego.

Jak wybrać dobrego gastrologa?

Do gabinetu gastrologa można udać się na wizytę prywatną lub uczynić to w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zawsze warto jednak zapytać o opinię rodzinę lub znajomych. Dobrym rozwiązaniem jest także sprawdzenie konkretnego gabinetu w Internecie. Należy sprawdzić, jak oceniają go pacjenci, jakie kompetencje ma przyjmujący w nim gastrolog, czy oferuje badania pozwalające mu na prawidłową diagnostykę i czy w procesie dalszego leczenia możliwe jest skorzystanie z teleporady.

Dodaj komentarz