Czym charakteryzuje się eklektyzm?

Czym charakteryzuje się eklektyzm?

Aranżacje domu tradycyjne i nowoczesne to dwie różne stylistyki, które dobrze połączone, tworzą ciekawe, gustowne i odważne wnętrze. Zachowanie spójności nie jest jednak wcale łatwe, bowiem wykluczające się tendencje, mogą zamiast jednolitego pomieszczenia, wprowadzić efekt bałaganiarstwa i tandety. Całokształt koncepcyjny wymaga przemyślenia, przygotowania i wykorzystania nieprzypadkowych przedmiotów i mebli z różnych epok.

Czym charakteryzuje się eklektyzm?

Eklektyzm to często przejawiające się pojęcie w dziedzinie literatury oraz w architekturze, które można streścić słowami: połączenie ze sobą różnych gatunków oraz stylów. Zastosowanie celowego kontrastu, nie wprowadza do dzieła lub konceptu chaosu, prowadzi natomiast do powstania oryginalnej, dopasowanej całości. Takie samo znaczenie eklektyzm ma w odniesieniu do aranżacji wnętrz. To świadomy zbiór kompozycyjny różnorakiego estetycznie i projektowo wyposażenia, zbudowany na wspólnej harmonii.

Z sukcesem urządzone mieszkanie, to takie, które akcentuje poszczególne style, równocześnie komponując je w całokształt. Co należy wziąć pod uwagę, przymierzając się do wyposażenia wnętrza?

1. Kontrast

Kontrast to jedna z zasad, od której nie można odstąpić, tworząc eklektyczny wystrój. Stare z przeszłością musi być wymieszane z nowym. Styl eklektyczny zadziwia, ale i zachwyca, dlatego nie bój się zestawiać antycznego, rzeźbionego stołu z nowoczesnymi krzesełkami bądź awangardowego biurka z tapicerowanym fotelem. Meble z epoki są solidne i unikatowe, a ich charakterystyczny wygląd ze śladami wieloletniego użytkowania jest dodatkowym walorem. Jeżeli jesteś w posiadaniu wiekowej biblioteczki, szafy lub kanapy, nie wyrzucaj ich. Ewentualne uszkodzenia warto poddać renowacji, a przybrudzone materiały odświeżeniu. Pranie tapicerki na warszawskiej Pradze jest idealnym rozwiązaniem.

2. Kolor

Urządzając dane pomieszczenie, powinno się bazować na jednym kolorze podstawowym oraz na maksymalnie trzech barwach uzupełniających, które będą przejawiać się w umeblowaniu i dodatkach. Eklektyzm to antonim monotonii, dlatego warto odejść od standardowej, stonowanej kolorystyki, po to by zaaranżować nasycone wnętrze.

3. Materiał

Materiały użyte w stylu eklektycznym są bardzo różnorodne, nie istnieje, bowiem jedna zasada, do której należy się zastosować. Możesz wkomponować w jedno wnętrze drewno i metal, cegłę z plastikiem, wplatając, jako dopełnienie wzorzyste tkaniny.

Dodaj komentarz