Awaria na autostradzie – jak się zachować?

Awaria na autostradzie – jak się zachować?

W Polsce mamy niewiele autostrad w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów. Choć możemy już poszczycić się ich sporą ilością, która sprawia, że chętniej podróżujemy po naszym kraju, to nadal ta liczba nie jest zadowalająca. Mimo wszystko autostrady są miejscem, gdzie musimy zachować szczególną ostrożność. Co jednak zrobić, gdy przydarzy się na niej awaria?

Zachowanie na autostradzie w Polsce

Gdy zauważymy, że coś niepokojącego dzieje się z naszym pojazdem, musimy niezwłocznie zjechać na pas awaryjny, jednak i tutaj należy zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Należy uważać na innych uczestników ruchu, szczególnie podczas zmieniania pasa. Następnie musimy założyć kamizelkę odblaskową, która jest obowiązkowym akcesorium każdego auta. Przed samym wyjściem z auta należy upewnić się, czy żaden pojazd nie jedzie w pobliżu, ponieważ na autostradzie mierzymy się z takimi prędkościami, że kierowcy nie są w stanie nas ominąć. Warto także spróbować wyjść przez drzwi pasażera – jest to w tym przypadku najbezpieczniejsze rozwiązanie. Kolejnym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego minimum 100 metrów od samochodu. Warto również włączyć światła awaryjne i jak najbardziej oświetlić miejsce, gdzie znajduje się pojazd. Ostatni krok to udanie się wraz z pasażerami za barierkę autostrady, by wezwać pomoc i w bezpiecznym miejscu na nią oczekiwać.

Podobnie postępuje się w podczas kolizji lub wypadku na autostradzie. Tutaj również należy zachować szczególną ostrożność podczas wysiadania z auta. Należy również dobrze oznaczyć miejsce zdarzenia, by inni mogli je ominąć. Następnie należy za barierkami czekać cierpliwie na pomoc, w tym m.in. na holowanie Świecko.

Jak postępować poza granicami kraju?

Procedury bezpieczeństwa i zachowywania się na autostradzie są podobne do tych, które panują w Polsce. Z tą jednak różnicą, że autostrady przykładowo w Niemczech są praktycznie przy każdym większym mieście. Stąd też o pomoc tutaj łatwo, a przede wszystkim szybciej. Jednak w tym przypadku, gdy jest to możliwe, możemy poczekać na pomoc drogową z Polski. Dlatego właśnie wymieniliśmy lawety ze Świecka, ponieważ specjalizują się oni w holowaniu pojazdów z całej Europy.             Oczywiście czasem nie mamy wyboru i musimy postawić na czas reakcji pomocy drogowej i jej dojazd, jednak gdy awaria nie jest na tyle poważna, można skorzystać z polskiej, profesjonalnej i sprawdzonej firmy holowniczej.

Dodaj komentarz