Auto zastępcze po kolizji – jak to wygląda w praktyce?

Auto zastępcze po kolizji – jak to wygląda w praktyce?

Szczególnie w dużych miastach i podczas dalekich podróży jesteśmy narażenie na kolizje, wypadki i awarie. Niekiedy bardzo dobrym rozwiązaniem, by kontynuować jazdę, jest wynajęcie auta zastępczego – często bezpłatnie. Kiedy samochód zastępczy przysługuje nam za darmo? Zapraszamy do naszego poradnika na ten temat.

Auto zastępcze po kolizji nie z Twojej winy

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej sprawia, że będąc poszkodowanym w wypadku lub kolizji otrzymujemy należne nam odszkodowanie od winnego kierowcy. Dzieje się tak również wtedy, gdy sprawca wypadku nie jest znany, ponieważ np. zbiegł z miejsca wypadku. Wtedy to o odszkodowanie w celach przykładowo rehabilitacyjnych można ubiegać się od funduszu odszkodowawczego. By tego dokonać, należy zgłosić się do każdego, wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Podobnie jest w przypadku przydziału auta zastępczego – każdemu poszkodowanemu w kolizji lub wypadku przysługuje samochód zastępczy zapewniany przez Ubezpieczyciela na czas naprawy auta, lub wyceny szkody całkowitej. Bardzo często tego typu wynajmem zajmują się wypożyczalnie aut, które rozliczają się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla poszkodowanych, jednak nie należy tego przywileju wykorzystywać – jest on bardzo często kontrolowany, a sam wynajem nie może trwać zbyt długo.

Samochód do jazdy w innych przypadkach

Auto zastępcze przysługuje również każdemu, kto opłaca dodatkowe ubezpieczenie Assistance. Wtedy to niezależnie od tego, czy jesteśmy poszkodowani, czy też byliśmy sprawcami wypadku lub kolizji otrzymujemy auto zastępcze do jazdy. Oczywiście ta usługa jest zależna od pakietu, jaki wybraliśmy. Jest to niezwykle komfortowe, szczególnie gdy przebywamy za granicą – gdy mamy wykupiony Assistance także poza granice naszego kraju możemy skorzystać bezpłatnie z takich firm jak pomoc drogowa Niemcy. Nie tylko możemy liczyć wtedy na holowanie naszego auta do najbliższego lub naszego zaufanego warsztatu, ale również w zależności od pakietu otrzymamy auto zastępcze, a czasem nawet pomoc w organizacji noclegu. Tego typu ubezpieczenie działa na terenie całej Europy tak jak wiele z polskich pomocy drogowych. Ważnym jest zatem, by mieć zawsze przy sobie numer telefonu do profesjonalnej firmy holowniczej, nie tylko, gdy znajdujemy się w Polsce, ale również np. w Niemczech. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i nerwy, i czas.

Dodaj komentarz